Arteterapia. Podstawowe założenia.
Terapia sztuką jest formą psychoterapii, która wykorzystuje twórczość artystyczną (rysunek, malarstwo, kolaż, rzeźba, itp.) w celu nawiązania kontaktu z własnym życiem wewnętrznym (uczucia, marzenia, nieświadomość, itp.), wyrażenia go i przekształcenia siebie. Praktyka ta jest bardzo rozpowszechniona w sektorze zdrowia. Stosowany jest jako sposób interwencji w psychoterapii, szczególnie u osób, które mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć poprzez mowę, u małych dzieci, a także w fizjoterapii w celu rozwijania większej pewności siebie i wspierania rehabilitacji.
Ponadto, niektóre szkoły myślenia uważają, że terapia sztuką może wykraczać poza ramy psychoterapii i mieć szersze cele humanitarne i terapeutyczne. Może pomóc na przykład osobom chorym, niepełnosprawnym lub borykającym się z przewlekłym bólem lub problemami motorycznymi.Główne zasady.
W terapii sztuką cel tego procesu nie jest artystyczny. Nie chodzi nam o jakość czy wygląd ostatecznej pracy, proces terapeutyczny polega na tym, aby stopniowo wyłaniały się wewnętrzne obrazy, które mogą być tak samo odbiciem wcześniejszych doświadczeń jak i marzeń, do których się dąży. Gest twórczy wzywa ciało do ruchu w celu stworzenia konkretnego dzieła sztuki. W tym samym duchu odwołuje się do wyobraźni, intuicji, myśli i emocji. Stworzone w ten sposób obrazy lub formy, oprócz ujawnienia pewnych aspektów siebie, mogą generować nowe wizje i zachowania, które przyczynią się do fizycznego, emocjonalnego lub duchowego uzdrowienia.
Jednym z interesujących aspektów terapii sztuką jest to, że w przeciwieństwie do mowy, obrazy pozostają i służą jako nić. Na przykład, osoba poddawana terapii w celu rozwiązania konfliktu może początkowo „namalować ból”, który czuje. Stopniowo będzie on w stanie namalować nowy obraz sytuacji i może w końcu zobaczyć nowe rozwiązanie. Rola terapeuty nie polega na interpretowaniu pracy twórczej, lecz na wspieraniu podmiotu w jego przemianie i towarzyszeniu mu w przechodzeniu od jednej produkcji artystycznej do drugiej, tak aby mógł osiągnąć większą jasność.
Koloryzacja, sztandarowa dziedzina terapii sztuką.
Piosenki na pierwszy taniec
Od dawna zarezerwowane dla dzieci, w ostatnich latach na rynku pojawiły się kolorowanki dla dorosłych. Sukces ten można wyjaśnić tym, że kolorystyka jest łatwo dostępna i nie wymaga wiedzy technicznej. Ponadto jest przystępny cenowo, ponieważ jest niedrogi. Kolorowanie jest czynnością, która sprzyja koncentracji, pozwalając na odpuszczenie i zaprzestanie myślenia o czymkolwiek. Dlatego jest to głęboko antystresowe. Niektórzy specjaliści uważają nawet, że efekty kolorystyczne mogą być podobne do tych z medytacji. Z kolorystyki może wyłonić się wiele wskazówek dotyczących życia wewnętrznego jednostki: zastosowane kolory, rodzaj linii.Inne sztuki do wyboru.
Teatr.
Wyrażenie teatralne może być używane jako terapia sztuką. Ćwiczenia są bardzo zróżnicowane. Na przykład, użycie lalek pozwoli danej osobie projektować i komunikować się pośrednio o sobie. Inne ćwiczenia mogą polegać na spotkaniu z „wewnętrznym ja”, wystawieniu na scenę wspomnienia, opowiedzeniu własnej historii… Czy to w celu lepszego poznania siebie, czy wyzwolenia emocji, teatr może być doskonałą terapią.Muzyka.
Nazywana również muzykoterapią, muzykoterapia jest uprzywilejowanym sposobem dostępu i uwalniania emocji. Nazywana jest ona otwartą muzykoterapią, gdy jednostka słucha muzyki, oraz aktywną muzykoterapią, gdy jednostka tworzy muzyczny ekstrakt za pomocą instrumentu. Muzykoterapia stosowana jest w szczególności u osób z autyzmem i lękiem.Taniec.
Terapia tańcem pozwala wydobyć emocje i wyrazić siebie poprzez swoje ciało. Tutaj nie ma nauki, ale czysta ekspresja. Niektóre ćwiczenia mogą polegać na wyrażaniu gniewu (taniec wojownika), zmysłowości (taniec księżniczki). Pozwalają ci się powstrzymać i uwolnić.
Sztuka plastyczna.
Rysunek, obraz, kolaż, ceramika, węgiel drzewny… Istnieje wiele narzędzi do tworzenia i wdrażania procesu artystycznej kreacji w celach terapeutycznych. To właśnie poprzez obserwację sposobu strukturyzacji przestrzeni, układania kształtów, używania kolorów, kojarzenia idei, jednostka może wraz ze swoim towarzyszem nadać sens swojej kreacji i zainspirować się nią, aby dokonać pożądanych zmian w swoim życiu.Korzyści płynące z terapii sztuką
Chociaż opublikowano niewiele dobrze kontrolowanych badań naukowych na temat terapii sztuką, oto główne odniesienia dotyczące jej skuteczności.
Poprawa jakości życia osób starszych.
Przeprowadzono randomizowane badanie grupy kontrolnej z udziałem 40 osób w wieku od 70 do 97 lat. Wyniki pokazują, że interwencja terapii sztuką oparta na obserwacji dzieł sztuki poprawia samopoczucie emocjonalne i różne parametry fizjologiczne (ciśnienie krwi, zmęczenie, ból, itp.). W innym badaniu osoby w wieku od 60 do 86 lat przez miesiąc uczestniczyły w jednym z 3 podejść: sesje teatralne, dyskusje oparte na dziełach sztuki wizualnej lub brak interwencji. Seniorzy, którzy uczestniczyli w sesjach teatralnych, znacząco poprawili swoje funkcje poznawcze i samopoczucie psychiczne w porównaniu z pozostałymi 2 grupami, a poprawa ta została utrzymana po 4 miesiącach.Pomaganie pacjentom z chorobą nowotworową.
W 2010 r. w dwóch przeglądach stwierdzono, że podejście oparte na terapii sztuką może być korzystne dla osób cierpiących na raka na kilku poziomach procesu chorobowego. Wśród recenzowanych artykułów kilka wyników wykazało spadek poziomu lęku i depresji u pacjentów, poprawę jakości ich życia, a także pozytywny wpływ na ich rozwój osobisty, zdolność do radzenia sobie z chorobą oraz interakcje społeczne. Pozytywne efekty terapii sztuką (zmniejszenie lęku i stresu) stwierdzono również u opiekunów rodzinnych.Redukcja stresu i niepokoju.
Według wyników losowo wybranych badań 36 studentów pielęgniarstwa, sesja arteterapii obejmująca rysowanie, malowanie, pisanie i kolaż mogłaby być korzystna w zmniejszaniu stresu i niepokoju oraz promowaniu pozytywnych emocji.Pomaganie osobom z zaburzeniami stresu pourazowego.
Autor artykułu naukowego zawierającego studia przypadków i kilka badań klinicznych badał wkład arteterapii w leczenie stresu pourazowego. Według badacza, terapia sztuką może pomóc jednostkom, zarówno ofiarom, jak i świadkom, lepiej radzić sobie ze wszystkimi objawami stresu pourazowego: fizycznym, poznawczym, emocjonalnym i behawioralnym.Pomaganie dzieciom z astmą.
W 2010 r. przeprowadzono badanie kliniczne u 22 dzieci z astmą. Stwierdzono, że dzieci otrzymujące tygodniową terapię plastyczną przez 7 tygodni wykazywały spadek poziomu lęku i poprawę jakości życia. Należy zauważyć, że celem tego badania nie było zmniejszenie nasilenia ani częstotliwości ataków astmy.Terapia sztuką w praktyce.
Specjalista.
Specjalista terapii sztuką może być swoim własnym szefem lub pracownikiem struktury prywatnej lub publicznej. Może więc pracować na różnych oddziałach szpitalnych, na przykład na onkologii lub geriatrii. Może też pracować w domu spokojnej starości lub w domu. Terapeuci sztuki, w zależności od swojej specjalizacji, posiadają wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat rodzaju dyscypliny artystycznej, którą wykorzystują jako medium.Przebieg sesji.
Sesja arteterapii może odbywać się indywidualnie lub w grupie, w przyjaznej atmosferze, która częściej przypomina pracownię artystyczną niż gabinet terapeutyczny. Przed rozpoczęciem pracy twórczej terapeuta stara się określić motywy i cele, które skłaniają uczestnika do stosowania terapii, aby lepiej go prowadzić. Następnie udziela porad technicznych na temat wybranych materiałów i zachęca uczestnika do wyrażania siebie poprzez wizualne przedstawienie tego, nad czym zdecydował się pracować.
Czas trwania terapii jest zmienny. Rozpoznanie problemu może zająć tylko kilka sesji. Terapia może również obejmować większą liczbę sesji.